Rok 2023 nie był zbyt łaskawy dla branży handlowej. Sekcja G PKD po raz kolejny uplasowała się w czołowej trójce pod względem liczby upadłości ogłoszonych w ciągu zeszłego roku. Więcej takich postępowań odnotowano jedynie w przemyśle, jednak to handel przodował, jeśli chodzi o liczbę restrukturyzacji.
Patrząc na liczbę postępowań upadłościowych w ciągu ostatnich trzech lat można dojść do wniosku, że 2022 r. rokował dla branży dość dobrze po trudnym 2021 r. Zniesienie obostrzeń pandemicznych, które w dużym stopniu uderzyły właśnie w handel, a także pomoc finansowa w ramach tarczy rządowej sprawiły, że w 2022 r. liczba upadłości w sekcji G PKD zmniejszyła się o 30% względem 2021 r.
Kolejny rok nie był już tak dobry. W 2023 r. upadłość ogłosiły 93 firmy handlowe, a więc o 29% więcej, niż w ciągu poprzedzających je dwunastu miesięcy.
Sekcja G PKD jest dość mocno rozdrobniona, a sama liczba upadłości nie daje pełnego obrazu sytuacji, dlatego też warto przyjrzeć się poszczególnym jej podklasom aby sprawdzić, jaki rodzaj handlu w największym stopniu został dotknięty procedurami upadłościowymi.
Liderów w tej klasyfikacji jest dwóch. Są nimi firmy zajmujące się sprzedażą odzieży w wyspecjalizowanych sklepach oraz sprzedawcy (hurtowi i detaliczni) samochodów osobowych i dostawczych. W obu przypadkach upadłość ogłosiło po 9 takich przedsiębiorstw.
W pierwszym z wymienionych znaczącym czynnikiem może być stale rosnący udział sklepów internetowych, w tym również chińskich. W drugim – duży wzrost cen nowych samochodów, a co za tym idzie zmniejszenie popytu na nie.
Na trzecim miejscu rankingu znalazły się firmy prowadzące sprzedaż detaliczną prowadzoną przez domy sprzedaży wysyłkowej lub internet. W 2023 r. upadłość ogłosiło 6 z nich.
W każdej z trzech wymienionych podklas liczba upadłości zwiększyła się względem poprzedniego roku.
Problemy branży handlowej widać też na podstawie rozpoczętych postępowań restrukturyzacyjnych.
W 2023 r. restrukturyzację rozpoczęło 905 przedsiębiorstw z branży handlowej. Oznacza to wzrost o 93,8% w porównaniu do 2022 r. i o 197,7% względem 2021 r.
Podobnie jak w przypadku przemysłu i handlu, wzrost ten był większy niż dla ogółu postępowań restrukturyzacyjnych w naszym kraju. Jak wspomnieliśmy w najnowszej edycji naszego raportu „Postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne”, wzrost liczby restrukturyzacji w 2023 r. w porównaniu do roku go poprzedzającego wyniósł 87,7%.
Jeśli przyjrzymy się poszczególnym podklasom w sekcji G PKD, zauważymy, że ranking najliczniej restrukturyzujących się firm wygląda nieco inaczej niż w przypadku omówionych wyżej upadłości.
Najwięcej postępowań restrukturyzacyjnych rozpoczęło się w sklepach prowadzących sprzedaż z przewagą żywności, napojów i wyrobów tytoniowych. Wynik 106 postępowań oznacza wzrost o odpowiednio 92,7% i 360,9% względem roku 2022 i 2021.
Na drugim miejscu zestawienia (82 postępowania restrukturyzacyjne) znalazły się firmy zajmujące się sprzedażą detaliczną wysyłkową lub przez internet. Tu wzrost w porównaniu do 2022 r. wyniósł 110,3%.
Trzecia lokata w rankingu należy do warsztatów samochodowych. W 2023 r. restrukturyzacje rozpoczęto w 69 takich firmach, a więc w 97,1% więcej niż rok wcześniej.